Zostaw po sobie coś dobrego

Testament napisałam, kiedy miałam trochę ponad 40 lat (w tym celu udałam się do notariusza).

Dlaczego to zrobiłam?

Głównym powodem jest fakt, że niczego nie jestem tak pewna, jak tego, że kiedyś umrę.

Po tym jak sporządziłam testament, pojechałam na szkolenie dla organizacji pozarządowych i upewniłam się, że była to bardzo dobra decyzja.

Na szkoleniu dowiedziałam się, że dowiedziono naukowo, że osoby, które napisały testament, żyją dłużej.

Natomiast w przypadku osób, które w testamencie zapisały coś wybranej organizacji pozarządowej, długość życia wzrasta średnio o 5 lat.

Jestem urodzoną optymistką, wierzę więc, że stanie się tak również w moim przypadku.

Zachęcam do zapisania datku Fundacji Ktoś – z konkretnym wskazaniem, na co ma zostać przeznaczony.

Wiem, że jedna krótka wizyta u notariusza może pomóc bliskim mi osobom poukładać sobie życie po mojej śmierci.

Testament pozwoli im uniknąć dodatkowego stresu. Chcę oszczędzić moim najbliższym niepotrzebnych nieporozumień związanych z podziałem majątku. Chcę, by spotykali się przy kawie, nie na sali sądowej.

Zadbałam o to teraz. Potem już nie zdołam – będę zupełnie gdzie indziej, pewnie daleko.

Magdalena Kijańska  – Fundator Fundacji KTOŚ

Dlaczego warto sporządzić testament?

Większość osób zapytanych, z czym kojarzy im się testament, odpowiedzą, że z aktem ostatniej woli, ze śmiercią lub chorobą, ze znacznym majątkiem lub z niezwykle skomplikowaną czynnością, która zajmuje sporo czasu.

Rzeczywiście, część osób sporządzających ten dokument to osoby starsze, ciężko chore albo majętne, pragnące za życia uregulować swoje sprawy finansowe.

Prawnicy podkreślają jednak, że coraz częściej na napisanie testamentu decydują się osoby młode, w sile wieku, które traktują testament jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek, gdyby nagle zmarli. Nie oznacza to zatem, że osoby te wybierają się na tamten świat, a jedynie mają świadomość, że gdyby nagle zaskoczyło je najgorsze, a nie sporządziłyby wcześniej testamentu, spadek po nich otrzymaliby spadkobiercy ustawowi. A taki scenariusz nie zawsze jest  zgodny z ich wolą.

Kim są zatem ci, którzy decydują się sporządzić testament? To przede wszystkim osoby świadome, pragnące zabezpieczyć swoich najbliższych i rozdysponować posiadane dobra zgodnie ze swoją wolą. Na wypadek, gdyby nagle ich zabrakło.

Tekst na podstawie http://www.napisztestament.org.pl/napisz-testament/dlaczego-warto-sporzadzic-testament