WARSZTATY I WYBORCZA

"Przyszedł taki moment, gdy mój syn Maciej stał się osowiały i apatyczny. Nic mu się nie chciało. Wszystko go denerwowało. Wtedy uznałam, że nie może spędzać czasu tylko ze mną, musi odpocząć ode mnie – mówi Alina."

"Adam, gdy zaczął dorastać, a jego epilepsja zelżała, nieraz mnie uderzył, gdy np. wiązałam mu buty. Łapał mnie wtedy za włosy i uderzał moją głową o podłogę – wspomina Krystyna. Jej syn był zmęczony i sfrustrowany ciągłym przebywaniem z matką. Adam mówił jej, że chce znać innych ludzi."

"Ważne jest to, by na opiece wytchnieniowej korzystali wszyscy. Zależy nam na tym, żeby opiekunowie mieli spokojną głowę. O wiele łatwiej jest im uzyskać ten stan, kiedy wiedzą, że ich bliscy dobrze się bawią. Tworzymy zgraną grupę, w której zacierają się granice między wspieranymi a wspierającymi. Każdy z nas to po prostu KTOŚ."

Jak zmienia się codzienność opiekunek/nów osób z niepełnosprawnością, kiedy mają szansę na czas tylko dla siebie? Czego tak naprawdę potrzebują i czy opieka nad kimś bliskim to "siedzenie w domu"?

Podczas wyjazdu wytchnieniowego do mazurskiej wsi Szelągówka Samorzecznicy/czki wzięli udział w warsztatach, podczas których wypracowali propozycje zmian systemowych. Na miejscu refleksjami dotyczącymi swoich postulatów i obecnej sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnościami podzielili się z Iwoną Görke z Gazety Wyborczej. Szczegóły w materiale: https://fundacjaagory.pl/fundacja/7,156021,29127314,pomoc-trzeba-sobie-wychodzic-zycie-opiekunow-osob-z-niepelnosprawnosciami.html?fbclid=IwAR11ON-ml6OR5h5ikUqLHkJ4MJZ9NOnG6gyekHBddGU9Jv_KZ46UpEJ2Z2s