You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Czym jest wytchnienie?

"Opieka wytchnieniowa jest bardzo potrzebna rodzicom dzieci z niepełnosprawnością, nawet tym, którzy nie pracują, bo przebywanie 24 godziny na dobę z dzieckiem jest bardzo wyczerpujące fizycznie i psychicznie. A Arek ma dużo pozytywnej energii i chęci pomocy. Widzę, że złapali bardzo dobry kontakt z Julkiem. Jestem bardzo zadowolona i uważam, że jest to bardzo potrzebne." - Pani Magda, mama 18-letniego Julka z rzadką chorobą genetyczną o pracy Arka - opiekuna wytchnieniowego.

"Taka pomoc jest ważna nie tylko dla nas, dla mnie, ale też i dla Pawła, bo oprócz nas, to on się z nikim nie spotyka." - Pani Regina, mama 36-letniego Pawła, który utracił pamięć krótkotrwałą o wizytach Beaty - opiekunki wytchnieniowej.

"Lubisz, kiedy Bogdan przychodzi? Tak. To jest wielką dla mnie rozrywką." - Ania, 46 lat, z mózgowym porażeniem dziecięcym o wizytach Bogdana - opiekuna wytchnieniowego.

KTOŚ pomaga "zejść z dyżuru" i zebrać siły. Opieka wytchnieniowa to dla nas nie tylko proste wyręczenie opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnością w ich codziennych obowiązkach. To wstęp do myślenia o realizowaniu przez nich swoich potrzeb i rozwijaniu potencjału, np. poprzez rzecznictwo własnych praw czy współdziałanie z innymi osobami w podobnej sytuacji.

W ramach projektu przez 12 miesięcy damy 3,5 tysiąca godzin wytchnienia. Na czym dokładnie polega opieka wytchnieniowa? Co daje rodzinom, z którymi współpracujemy? O tym szerzej w reportażu red. Magdaleny Majewskiej pt. "Wytchnienie", TVP Info, program „Głębia ostrości”.