Krysia całą dobę opiekuje się swoim synem. Adam ma 40 lat. Nie jest w stanie żyć samodzielnie. Jest osobą ze sprzężoną niepełnosprawnością. I choć jest już dorosłym mężczyzną, wymaga stałego intensywnego ws...
Alina jest samodzielną mamą. Opiekuje się swoim 43-letnim synem z niepełnosprawnością. Maciek ma mózgowe porażenie dziecięce. Ma też (zupełnie jak jego mama) promienny uśmiech, błysk w oku i ten rodz...
Krysia całą dobę opiekuje się swoim synem. Adam ma 40 lat. Nie jest w stanie żyć samodzielnie. Jest osobą ze sprzężoną niepełnosprawnością. I choć jest już dorosłym mężczyzną, wymaga stałego intensywnego wsparcia w codziennych czynnościach. Jego mama jest zmęczona. Do granic. Fizycznie i psychicznie. Potrzebuje chwili, kiedy KTOŚ zmieni ją w opiece nad synem i pomoże zregenerować siły.
Alina jest samodzielną mamą. Opiekuje się swoim 43-letnim synem z niepełnosprawnością. Maciek ma mózgowe porażenie dziecięce. Ma też (zupełnie jak jego mama) promienny uśmiech, błysk w oku i ten rodzaj życzliwości wobec świata, który oczarowuje od pierwszego spotkania. Jest ciekawy świata, uwielbia towarzystwo i momenty, kiedy wiele się dzieje. Alina potrzebuje natomiast chwili wytchnienia i świadomości, że przy Maćku jest w tym czasie KTOŚ życzliwy.
Maria ma 70 lat i coraz mniej sił. Mimo wielu własnych dolegliwości opiekuje się swoim 46-letnim synem z niepełnosprawnością. Sebastian urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Bardzo potrzebuje nieustannej uwagi i bliskości mamy. Ma problemy z poruszaniem się i sprawnością manualną. Jest przy tym bardzo aktywny i energiczny. Zapewnienie Sebastianowi odpowiedniej opieki i rehabilitacji to praca - 24 godziny na dobę, bez weekendów i urlopów. Marii z wiekiem zaczyna brakować sił. Potrzebuje czasem wyjść z roli mamy i odpocząć w ciszy.
Fundacja KTOŚ działa w Łodzi i w Poznaniu. Wspieramy osoby, które podjęły ogromny wysiłek opieki nad kimś bliskim, kto wymaga stałej pomocy. Całodobowej, 7 dni w tygodniu, często przez wiele lat.
KTOŚ organizuje tzw. OPIEKĘ WYTCHNIENIOWĄ - bezpłatnie wyręcza opiekunów w opiece nad osobą chorą. To dla nich (często jedyna) szansa na: wyjście z domu, chwilę odpoczynku, zjedzenie w spokoju ciepłego posiłku czy nieprzerwany sen. Zapewniamy też bezpłatną pomoc psychologa i psychoterapeuty. Wspieramy już 56 rodzin.
Najczęściej są to rodzice osób z niepełnosprawnością. Bywa, że są to także żony lub mężowie osób ciężko chorych lub dzieci, które na cały etat opiekują się schorowanym rodzicem. Opiekunowie żyją w cieniu. Gdy pojawia się choroba bliskiej osoby, często zapominają o tym, kim byli dotychczas, o swoich planach, marzeniach, pasjach. Każdy opiekun to osobna historia. Łączy ich jedno: zmęczenie stałym napięciem, czuwaniem, byciem w gotowości. Niesiemy im wytchnienie i pomagamy na chwilę "zejść z dyżuru".
Wspieramy opiekunów, którzy nie mają już siły zadbać o własne potrzeby. Pokazujemy im, że są ważni i warci uwagi, a dbałość o czas dla siebie i swoją równowagę psychiczną to nie luksus, to konieczność. Bo ratownik, który opadnie z sił, nie uratuje już nikogo.
W Polsce opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie jest ponad MILION. Opieka wytchnieniowa w wielu krajach funkcjonuje z powodzeniem od lat. W Polsce to wciąż rozwiązanie stosunkowo nowe. Opiekunowie nie mogą - jak dotąd - liczyć na satysfakcjonujące wsparcie państwa.
Od 2024 roku fundacja Ktoś poprzez program Ktoś dla kobiet wspiera kobiety doświadczające przemocy emocjonalnej, finansowej lub fizycznej. Oferujemy bezpłatną pomoc psychologów, prawników oraz weekendowe warsztaty i grupy wsparcia.